برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

افکار مثبت چه نوع افکاری هستند؟

افکار مثبت از ذهن مثبت نشات می گیرد.یک فکر مثبت کوچک می تواند تاثیر زیبای بزرگی را به ارمغان بیاورد.

تحقیقات نشان می دهد که تفکر مثبت،خیلی بیشتر از شاد بودن یا فقط نمایش یک سری افکار خوش بینانه است.بلکه افکار مثبت در واقع می تواند ارزش واقعی یک زندگی را ایجاد کند و مزایایی خیلی بالاتر ومهم تر از یک لبخند را به ارمغان خواهد آورد.

هر نوع فکری که شما را از وضعیت بد دور می کند و شما را به آرامش نزدیک تر می کند به صورت کلی افکار مثبت هستند.

 

افکار مثبت چه تاثیراتی بر زندگی ما دارند؟

 

تاثیر افکار مثبت در کار،زندگی و سلامت انسان توسط محققان مورد بررسی قرار گرفته و ثابت شده است.

افکار مثبت و در واقع این نوع تفکر علاوه بر این که باعث می شود فرد شادتر شود،میزان رضایت و خوشنودی او از زندگی را نیز افزایش می دهد.

تحقیقات زیادی نشان می دهند که افکار مثبت و خوش بینی به طور مستقیم بر سلامت جسمی و روانی ما تاثیر می گذارد.

همچنین افکار مثبت در سلامت قلب و عروق و همچنین در بهبودی و مقاومت بیماران سرطانی نقش بسیار زیادی دارد.


آیا افکار مثبت می تواند باعث موفقیت شود؟

 

افکار مثبت با توجه به اینکه میزان امید را در افراد به شکل کاملاً محسوسی افزایش می دهد می تواند در بالا بردن میزان موفقیت شخص تاثیر بسزائی داشته باشد.

این موضوع نیز توسط محققان در دوره های مختلف مورد بررسی و اثبات قرار گرفته است.

 

چگونه افکار مثبت داشته باشیم؟

 

حالا که پی بردیم تفکر مثبت چقدر می تواند برای ما سودمند و ارزشمند باشد،چند راه کوچک و ساده که به غلبه بر افکار منفی و همچنین ایجاد و تقویت افکار مثبت کمک می کند را بررسی می کنیم.امید که شما این راه ها را امتحان کنید.

 

1- سعی کنید روزانه حداقل 2 دقیقه تفکر داشته باشید!

شاید بگویید ما در طول روز خیلی بیشتر از این فکر می کنیم اما لازم است بگویم که این تفکر به نوعی متفاوت تر از تفکرهای روزانه شما باید باشد با این توضیح که زمانی که شما وقتی را برای تفکر اختصاص می دهید در واقع به صورت بسیار آگاهانه فکری را به ذهن خود تزریق می کنید و در این دو دقیقه فقط به موضوعی فکر می کنید که خودتان می خواهید.بعد از مدتی ذهن شما به این نوع تفکر عادت می کند.

این مراقبه برای ذهن و بدن بسیار مفید است و نه تنها باعث بهبود و افزایش تفکر مثبت می شود بلکه تمرکز حواس را نیز بیشتر می کند.این تمرین را می توانید تا 3 دقیقه نیز افزایش دهید و برای تاثیرگذاری بیشتر،پیشنهاد می کنم که این تمرین را حداقل به مدت سه ماه دنبال کنید تا نتایج حیرت انگیز آن در تمرکز حواس و احساسات و سلامتی خود را مشاهده کنید.

 

2- تمرین لبخند!

تمرین لبخند این گونه است که در مقابل آیینه ای قرار می گیرید و لبخند بزنید حتی اگر شده به زور خودتان را مجبور کنید که بخندید.این تمرین به شما کمک می کند تا خلق وخوی بهتری داشته باشید و همچنین از میزان استرس خود بکاهید و احساس بهتری خواهید داشت.

3- تا می توانید تلاش کنید که با افراد مثبت ارتباط داشته باشید.

تا جایی که برایتان مقدور است سعی کنید در دایره دوستی با افراد مثبت قرار بگیرید وقتی در چنین شرایطی باشید در مواقعی که مورد حمله افکار منفی قرار می گیرد خیلی راحت تر می توانید با این افکار منفی مزاحم مقابله و مبارزه کنید.

 

4- تمرینات مدیتیشن و یوگا!

مدیتیشن و یوگا تا خد خیلی زیادی می تواند به آرامش و تمرکز ذهن کمک کند.من بیشتر اوقات برای اینکه تمرکز بیشتری داشته باشم به تمرینات یوگا می پردازم و آرامش زیادی به من می دهد.بد نیست شما هم این تمرینات را امتحان کنید.

تمرینات یوگا


5- تبدیل چند افکار منفی خود به افکار مثبت!

در کتاب سرزمین خوش بینی راه های شناخت افکار منفی و چگونگی تبدیل آن به افکار مثبت را توضیح داده ایم و این که در یک مرحله از تمرینات ما باید افکار منفی خود را شناسایی و در مراحل بعدی نحوه مبارزه با آن را بیان کرده ایم .

بنابراین در اینجا به یک مثال اکتفا می کنیم:

مثال: به جای فکر کردن (من شرایط کاری خیلی سختی دارم و ادامه کار برایم ممکن نیست)بهتر است این گونه فکر کنیم(درست است که من در این شغل با برخی چالش ها مواجه هستم اما قطعاً راه حل هایی برای آنان خواهم یافت.

 

6- کمک کردن به دیگران را بیشتر تجربه کنید!

یکی از راه های یافتن احساس مثبت،کمک کردن به دیگران است.شما با این کار احساس بهتری نسبت به خود و محیط اطراف خود خواهید داشت.

سعی کنید وقت بیشتری را برای کمک کردن به دیگران و جامعه و شرکت کردن در کارهای انسان دوستانه اختصاص دهید.

 

7- خود را مسئول و ناجی زندگی خود بدانید!

به این که شما این توانایی را دارید تا هر گونه تغییر در زندگی خود را مدیریت کنید و تنها کسی که می تواند به شما و زندگی تان کمک کند (خودتان) هستید،ایمان داشته باشید.

هر فردی ممکن است روزی شکست بخورد اما این موضوع دلیلی نیست تا نتواند وضعیت را بهبود ببخشد به عبارتی یک بازنده هم می تواند ،مردانه بجنگد و از لیست بازنده ها خارج شود.

 

8- لیستی از داشته های خود تهیه کنید!

لیستی از داشته های خود را که به خاطر داشتن آن ها باید شکرگزاری کنید را یادداشت کنید.شکرگزاری به شما احساس بسیار زیبایی خواهد داد و علاوه بر آن، تمرکز شما را به سمت نکات مثبت سوق می دهد.

 

9- به خودتان فرصت پیشرفت بدهید.هیچ کس کامل نیست!

فراموش نکنید که هر فرد شاد و موفقی،ممکن است روزی شکست خورده باشد.تفاوت او با دیگران این است که هرگز شکست را نپذیرفته و دست از تلاش نکشیده است.

به خودتان فرصت پیشروی و پیشرفت بدهید اجازه ندهید در مسیر ،احساس خستگی و ناامیدی به شما دست دهد.باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم.به خودتان گوشزد کنید که هیچ کس کامل نیست و من می توانم وضعیت کنونی خود را بهبود دهم.

 

10- به موسیقی گوش دهید!

می توانید موسیقی های آرامبخش را انتخاب و گوش دهید.گاهی بهتر است خودتان آواز بخوانید.هر باری که آواز می خوانید،احساس بهتری به شما دست خواهد داد و مغز تصور می کند که شما در وضعیت امنی قرا گرفته اید و به شدت احساس می کنید که از میزان استرس تان کاسته شده است.
امیدوارم این تمرینات را به صورت منظم و حداقل به مدت سه ماه انجام دهید تا تاثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

بنده هم قول می دهم در آینده راه های بیشتری را برای ایجاد و تقویت افکار مثبت در اختیارتان قرار دهم.

آرزو می کنم: در تمام مراحل زندگی خوشنود و شادکام باشید.