برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]

 تاثیرات خوش بینی

تاثیرات خوش بینی بر زندگی انسان ها بارها توسط محققان به اثبات رسیده است.در این مقاله اصلاً قصد نداریم که این موضوع را به اثبات برسانیم.

بر اساس تحقیقات بعمل آمده،خوش بینی می تواند به افراد برای مقابله با بیماری ها و همچنین افزایش سطح سلامتی و با توجه به ایجاد مثبت اندیشی و افزایش طول عمر افراد،کمک کند.
تحقیقات گویای این است که دیدگاه ها و چشم انداز خوش بینانه در اوایل زندگی می تواند به سلامت بیشتر و افزایش طول عمر به میزان تقریبی 15 سال کمک کند.
مطالعات بیشتر نشان می دهد بیمارانی که خوش بین هستند تمایل بیشتری به پیگیری مراحل درمان خود دارند.به طور مثال بیمارانی که خوش بین بوده و دارای افکار خوش بینانه هستند بیشتر به درمان خود اهمیت داده و امید بیشتری به بهبود یافتن دارند و بیمارانی که بدبین هستند زودتر امید خود را از دست داده و گاهی ممکن است درمان خود را قطع کنند.
یکی دیگر از دلایلی که می توان بر تاثیرات خوش بینی تاکید کرد این است که وقتی افراد خوش بین شکست می خورند،تسلیم نمی شوند و دست از تلاش برای بهبود بخشیدن وضعیت موجود بر نمی دارند تا این که به نتیجه مطلوب برسند.همین ویژگی باعث می شود تا این افراد امیدوارانه به مقاومت در برابر بیماری ها پرداخته و مراحل درمان را به صورت جدی ادامه دهند.
ذهن و بدن انسان به هم دیگر مرتبط هستند بنابراین با خوش بینی و نگرش مثبت می توان سلامت خود را بیش از پیش تامین کرد.در کتاب سرزمین خوش بینی تلاش کرده ام تا به صورت خیلی ساده این موضوع را توصیف کنم تا راحت تر قابل لمس و درک باشد.در این کتاب ذهن ما به یک سرزمین و افکار به موجوداتی که در آن سرزمین زندگی می کنند تشبیه شده است.و مکانی در این سرزمین واقع شده است که با عبور موجودات بد،حاکم سرزمین ( شخص صاحب ذهن و بدن ) را به دردسر می اندازد و حال او را بد می کند و بلعکس عبور موجودات خوب باعث می شود تا حال فرد خوب باشد و خوب بماند.توصیه می کنم اگر تاکنون کتاب سرزمین خوش بینی را نخوانده اید با کلیک بر روی اسم کتاب که در بالا قرار دارد، نسبت به تهیه این کتاب اقدام نمایید و از تمرینات ساده و کاربردی آن بهره ببرید.

تاثیرات خوش بینی با توجه به تمام این تفاسیر بر ما پوشیده نیست.در اینجا سعی بر این داریم تا کمی مختصر از تاثیرات خوش بینی بر افراد و زندگی آنان را مورد بررسی قرار دهیم.

تاثیرات خوش بینی بر فشارخون

از تاثیرات خوش بینی در زمینه سلامتی می توان تاثیر بر فشارخون را نام برد.خوش بینی با کاهش فشارخون می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را نیز کاهش دهد.افراد بدبین سه برابر بیشتر به افراد خوش بین به فشار خون مبتلا می شوند و بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروقی قرار دارند.

تاثیرات خوش بینی بر سیستم دفاعی بدن

خوش بینی نه تنها در تقویت روحیه افراد موثر است بلکه با تقویت کردن سیستم دفاعی افراد ،مقاومت بدن را در برابر بیماری ها به طور چشمگیری افزایش می دهد.

تحقیقات نشان داده است که میزان خوش بینی و میزان قدرت سیستم دفاعی بدن ارتباط مستقیم دارند به عبارتی با افزایش خوش بینی،قدرت دفاعی بدن نیز افزایش می یابد و با کاهش خوش بینی،سیستم دفاعی ما نیز تضعیف می شود.

خوش‌بینی، سیستم دفاعی بیماران سرطانی را افزایش می‌دهد.برای روشن شدن این مطلب می توانید به مصاحبه ای که در این مورد،خبرگزاری فارس با بنده داشت را مطالعه بفرمایید.

 

بنیانگذار تکنیک‌های نوین خوش بینی در ایران معتقد است: خوش بینی باعث افزایش سیستم دفاعی بدن در برابر بیماریهای نظیر سرطان می شود.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، احمد ستایش اظهار داشت: بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته بر روی صدها داوطلب مشخص شد، خوش بینی باعث افزایش سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری‌هایی نظیر سرطان می شود و در بسیاری موارد خوش بینی روند بهبود بیماران سرطانی را تسریع کرده است.

وی تصریح کرد: افراد خوشبین دارای پایین ترین سطح استرس، اضطراب، تنش و نگرانی هستند و همین امر باعث بالارفتن میزان مقاومت بدن این افراد در برابر بیمارهای متعدد می شود.

ستایش ادامه داد: زمانى که بیمار دچار بدبینى باشد در معرض شرایط استرس‌زای بیشترى قرار میگیرد بنابراین سطح کورتیزول و آدرنالین بالا رفته و در نتیجه سیستم دفاعى و ایمنى بدن تضعیف مى شود، و این موضوع بسیار مهمی است که باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بیماران با آموختن تکنیک هاى خوش بینى با قدرت و امید بیشترى برای درمان تلاش می کنند، افزود: همه متخصصان و منابع علمی تاکید می‌کنند که اگر فرد مبتلا به سرطان، جنبه‌های روانشناختی و روحیه خود را تقویت کند در تداوم روند درمان، بیشتر از سایر افراد تلاش می کند و در نتیجه با افزایش میزان خوش بینی، سطح امید در بیمار بالا رفته و در نهایت سیستم دفاعی با توانی بیشتر به مقابله با بیماری می پردازد.

نویسنده کتاب سرزمین خوش بینی ابراز کرد: از آنجاییکه یک فرد خوش بین بر این باور است که حوادث بد و منفى، زودگذر و ناپایدار هستند و آنها این توانایى را دارند  تا در برابر اتفاقات روزمره مقاومت کنند، بنابراین شرایط را بیشتر از سایرین کنترل می‌کنند.

بنیانگذار تکنیک های نوین خوش بینی در ایران گفت: شاد بودن و حضور در اجتماع، احساس همدردی اجتماعی و حمایت جمعی را ایجاد می‌کند که البته همین امر باعث خواهد شد روند درمان برای بیمار قابل تحمل تر شود.

وی خاطر نشان کرد: در موارد بسیاری مشاهده شده‌ است، افرادی که مبتلا به سرطان‌ مرگبار بوده‌اند و با استفاده از روش‌های خوش بینی توانسته‌اند خود را شاد و امیدوار کنند، سال‌های طولانی با بیماری سرطان مبارزه کرده‌اند و درواقع طول عمر بیشتری داشته اند.

این مشاور روانشناس با تاکید بر اهمیت نقش خانواده‌ها در بهبود روحیه بیماران سرطانی، افزود: خانواده‌ها باید فرد مبتلا به سرطان را تنها نگذارند، از او حمایت کنند و محیطی را برایش فراهم سازند که امیدبخش و آرامش‌بخش باشد.

وی ادامه داد: بیماران سرطانی نیازی به ترحم ندارند و بهتر است با تکیه بر تکنیک‌های جدید خوش بینی، واقع بینانه با آنها برخورد کنیم و آنها را به مقابله پیروزمندانه با این بیماری تشویق کنیم.

ستایش تاکید کرد: بی تردید بیماران سرطانی و یا نزدیکان این افراد با آموختن تکنیک هاى خوش بینى با قدرت و امید بیشترى به ادامه درمان ها ادامه خواهند داد و همین امر باعث تسریع در بهبودی می شود.