برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 3.5]

خوش بینی آموخته شده

خوش بینی آموخته شده در واقع ایده بزرگی از پرفسور مارتین سلیگمن بود که بیش از 25 سال تحقیقاتی که انجام دادند و با درماندگی آموخته شده رابطه عکس دارد.آقای سلیگمن به این نتیجه رسیدند که خوش بینی قابل آموزش است و با یادگیری آن می توان به صورت آگاهانه، هر گونه احساسات منفی را به چالش کشید.

مارتین سلیگمن و خوش بینی آموخته شده

آقای پرفسور مارتین سلیگمن به همراه همکارانش آزمایشاتی رو بر روی سگ‌ها انجام دادند و به نتایج حیرات انگیزی دست یافتند.

آزمایش ایشان به این طریق بود که به گروه اول، شوکی دادند که می‌توانست از آن فرار کند و سگ گروه دوم همان شوک را اما با ابن تفاوت که نمی‌توانست فرار کند و سگ سوم هیچ شوکی را تجربه نمی‌کرد.

روز بعد سگ‌ها را به یک محفظه مخصوص بردند و به هر سه گروه شوک دادند و شرایط به گونه ایی بود که هر سه سگ می‌توانستند از بالای مانع بپرند و فرار کنند.

طی چند ثانیه سگی که یاد گرفته بود شوک‌ها را کنترل کند، فهمید که باید از روی مانع بپرد و موفق به فرار شد، سگی که قبلاً” شوکی را دریافت نکرده بود نیز به همان نتیجه رسیده بود و در چند ثانیه اول موفق به فرار شد.

اما سگی که آموخته بود کاری نمی‌تواند انجام دهد، هیچ تلاشی برای فرار نکرد، گر چه می‌توانست از روی مانع بپرد و از شوک رهایی یابد. خیلی زود تسلیم شد و در محفظه دراز کشید. با وجودی که مرتباً” شوک دریافت می‌کرد اما هرگز نفهمید که صرفاً” با پریدن از روی مانع، از شوک راحت خواهد شد.

 

پرفسور سلیگمن، با این آزمایش و آزمایشات تکمیلی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که درماندگی، آموختنی است.این آزمایشات در کتاب خوش بینی آموخته شده توسط پرفسور سلیگمن مطرح شده است.

درماندگی آموخته شده، در واقع، واکنش رها کردن است و فردی که دچار درماندگی می‌شود بر این باور است که هر کاری انجام دهد بی فایده است و در نهایت خیلی زود تسلیم شده و دست از تلاش خواهد کشید.

درماندگی آموخته شده

کتاب خوش بینی آموخته شده

 

 

کتاب خوش بینی آموخته شده یکی از بهترین کتاب هایی است که در زمینه روان شناسی مثبت گرا نوشته شده است.

شما با مطالعه این کتاب پی خواهید برد که افسردگی پیامد افکار بدبینانه ای است که بعد از شکست یا از دست دادن چیزی یا موقعیتی بوجود می آید و شدت می گیرد.

خواهید آموخت که پس از یک ناکامی چگونه از افکار خود را به سمت خوش بینی سوق  داده و از بحران پیش آمده خارج شوید.

همچنین از با سبک توضیحی (تبینی) آشنا خواهید شد.

 

معرفی کتاب خوش بینی آموخته شده

در این کتاب نویسنده به ما کمک می کند تا با کشف و انتخاب مسیر، به بهترین نحو ممکن حوادث و اتفاقات را شناسایی و تفسیر کنیم.

بارها تاکید شده است که بدبینی در نهایت به ناتوانی ختم می شود.این درست است که بسیاری از چیزهایی که در اطراف ما وجود دارد خارج از کنترل ما هستند،مثل :آب و هوا ،حوادث غیرمترقبه، کوتاهی یا بلندی قد و…

اما آنچه که باید درک کنیم و به یاد داشته باشیم این است که خیلی از چیزهایی که در اطراف ما هستند تحت کنترل و به انتخاب ماست مثل: نحوه پوشش، یا اینکه چه غذایی بخوریم و چه غذایی نحوریم .یا این که انتخاب کنیم با چه کسانی معاشرت کنیم و از چه کسانی دوری کنیم…

 

خوش بینی آموخته شده و سلامت

یکی از موارد خیلی مهمی که در کتاب خوش بینی آموخته شده به آن پرداخته شده است،تاثیرات مثبت خوش بینی بر سلامت است.

شواهد و مدارک زیادی وجود دارد که ثابت می کند افراد خوش بین از میزان سلامتی بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردار هستند و از آن جهت که خوش بینی با تاثیراتی که بر هورمون های بدن ما می گذارد،سیستم ایمنی را قوی تر کرده و مقاومت بدن در برابر بیماری ها را افزایش می دهد.

بنابراین افرادی که خوش بین هستند نسبت به افراد بدبین ،سالم تر هستند و عمر طولانی تری دارند.

استفاده از خوش بینی برای شما بسیار مفید است.با توجه به اینکه تکنیک های خوش بینی سرگرم کننده هستند،استفاده از آنان لذت بخش بوده و هر چه جلوتر بروید،لذت بیستری را درک خواهید کرد.

خوش بین و بدبین از نگاه خوش بینی آموخته شده

خوش بینی و بدبینی نوعی عادات فکری هستند که افراد بدبین با سبکی بدبینانه به فکر کردن به اتفاقات بد و ناخوشایند عادت دارند و دائماً در حال سرزنش کردن خود هستند و در نهایت به بن بست ناتوانی می رسند.

آنها بر این تصورند که این حوادث بد برای مدت طولانی دوام خواهد داشت و یا این که برای همیشه ماندگار خواهند بود و برای اتفاقات خوشایند،تفکری عکس دارند به عبارتی این که فکر می کنند این رخدادهای خوب خیلی اتفاقی بوده و خیلی زود میگذرند.

اما افراد خوش بین معتقد هستند که اتفاقات بد زودگذر و موقتی هستند و اتفاق های خوب ماندگارتر و دائمی هستند و همین نوع تفکر باعث شاد بودن این افراد خواهد بود.

خوش بینی آموخته شده در ایران

 

کتاب خوش بینی آموخته شده در ایران توسط چندین انتشارات ترجمه شده است.در یکی از انتشارات نیز به نام (از بدبینی به خوش بینی) ترجمه و پخش شده است.