برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 23 میانگین: 4.1]

خوش بینی چیست؟

چگونه خوش بینی را تقویت کنیم؟

آینده خود را با عینک رنگین می‌بینید یا در سایه ابر تیره، تاریک می‌بینید؟

 

نیمه‌پر لیوان را می‌بینید یا نیمه‌خالی لیوان را؟

 

آینده خود را با عینک رنگین می‌بینید یا در سایه ابر تیره، تاریک می‌بینید؟
اینکه شما در بهترین یا بدترین جهان ممکن زندگی می‌کنید به تفسیر و نوع تفکر خودتان بستگی دارد به‌خصوص زمانی که به آینده فکر می‌کنید.
شاید پیش‌بینی ما از آینده کمی مشکل به نظر برسد اما واقعیت این است ما تصورمان از آینده چیست؟
ما آینده را خوش‌بینانه و زیبا تصور می‌کنیم یا مانند افراد بدبین بدترین سناریو رو در نظر می‌گیریم؟
یکی از ویژگی‌های خوش‌بینی، دیدن بهترین تصویر ممکن از آینده و مشاهده خود در جایگاه بالا و داشتن تمام خوبی‌هاست.
حتی زمانی که ما به گذشته‌ها فکر می‌کنیم و احساس دل‌تنگی به سراغمان می‌آید این خوش‌بینی است که با زیبا دیدن آینده به ما کمک می‌کند تا به یک حس خوب برسیم.
تا جایی که می‌توانید به اطرافتان نگاه زیباتری داشته باشید و امیدوارانه به دنیا نگاه کنید. وقتی‌که ما انتظار چیزهای خوب را داشته باشیم، میزان رضایت ما از وضعیت کنونی بیشتر و درنهایت خلق‌وخوی بهتری خواهیم داشت و درنهایت با بهترین تصمیم‌ها و عملکرد را در هر شرایطی خواهیم داشت. ممکن است یکی از دلایلی که افراد خوش‌بین بیشتر شاد به نظر می‌رسند حتی زمانی که چیز بدی رخ‌داده است، می‌تواند همین امید باشد.
خوش‌بینی نیز یکی از ویژگی‌های است که کاملاً” با رضایت از زندگی ارتباط دارد. هنگامی‌که ما خوش‌بین هستیم، علاوه بر این‌که بر این باوریم که آینده روشن است، هیچ مشکل غیرقابل‌حلی را پیش روی خود حس نمی‌کنیم.
این‌گونه نگاه مثبت به آینده و مشاهده خودمان به‌عنوان شخصیتی قدرتمند که از پس تمام مشکلات احتمالی پیش رو برآمده است، می‌تواند با ایجاد نتایج مثبت، منجر به یک زندگی معنی‌دار و رضایت‌مندی بیشتری شود.
و درنهایت اینکه خوش‌بینی انعطاف‌پذیری ما در برابر مشکلات و استرس‌های زندگی را افزایش داده و به بهبود سلامتی ما کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

چگونه خوش بینی را در خود ایجاد و تقویت کنیم؟

چند راه نسبتا”ساده اما بسیار مؤثر برای افزایش خوش‌بینی

 

خوش‌بینی را می‌توان با چند راه نسبتاً” ساده افزایش داد. در زیر چند راه افزایش خوش‌بینی را باهم مرور می‌کنیم:

 

1- در مورد خودتان به بهترین شکل ممکن فکر کنید:

 

روزانه حداقل 10 دقیقه در مورد خصوصیات و شرایط خوب و مناسبی که دارید و بهترین شرایط ممکن که دوست دارید در آینده داشته باشید، فکر کنید و آن‌ها را بنویسید.
اهداف و رؤیاهای خودتان را در نظر بگیرید، تصور کنید که همه‌چیز فراهم‌شده تا شما بهترین شرایط ممکن را داشته باشید و ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست‌به‌دست هم دادند تا شما را به هدفتان برسانند. سعی کنید تصویر این آینده زیبا را در ذهنتان تجسم کنید و به‌وضوح ببینید.
این تمرین به بهبود خلق‌وخوی شما شده و باعث می‌شود چشم‌انداز زیباتری از آینده داشته باشید حتی برای زمانی که نگران هستید.

2- داشتن برنامه‌ریزی روزانه و فهرست کارها

 

هر شب به‌جای اینکه منتظر بمانیم فردا چه چیزهایی اتفاق می‌افتد و چه‌کارهایی پیش رویتان قرار می‌گیرد و این نگرانی را تحمل‌کنید، فهرست کارهایی که دوست دارید یا باید فردا انجام شود را بنویسید و اگر کاری در این فهرست وجود دارد که موجب نگرانی و استرس شما می‌شود بر روی آن کار تمرکز کنید و به خودتان این اطمینان را بدهید که نگرانی شما بی‌مورد است و قطعاً” شما با توانایی که دارید موفق خواهید شد که به بهترین شکل ممکن آن کار را انجام دهید.
این تمرین نیز می‌تواند خلق‌وخوی شما را بهبود بخشیده و خستگی روحی و روانی را از بین ببرد و همچنین رسیدن از باور غلط و تفکر بدبینانهٔ خلاص شدن از شر یک روز طولانی و تکراری به رضایت دل‌چسب از نتایج این تمرین خواهد بود.

3- ایجاد تجربه ایی شیرین برای آینده

 

یکی از مزیت‌هایی که ما آدم‌ها نسبت به سایر موجودات داریم امتیاز ساختن گذشته و آینده است درست آن‌گونه که خودمان می‌خواهیم. این کمال خوشبختی است که می‌توانیم گذشته و آینده خود را به اختیار خودمان بسازیم. دیروز ما دقیقاً” همان روزی است که یک روز قبل، امروز می‌خواندیمش.
پس برای امروزتان جوری برنامه‌ریزی کنید که فردا خاطره خوبی از آن داشته باشید.
فعالیت‌هایی را که باعث ایجاد تجارب لذت‌بخش برای فردایتان می‌شود را شناسایی کنید این فعالیت‌ها می‌تواند تفریح‌های گروهی، استراحت، ورزش و حتی یک پیاده‌روی ساده و لذت بردن از آب‌وهوا باشد.
زمانی که این فعالیت‌ها را شناسایی کردید حتماً” در برنامه روزانه خود زمانی را برای این امر اختصاص دهید تا روز به روز به خوش بینی نزدیک تر شوید.