برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4]

چند کلید طلایی برای زمانی که شما که مضطرب هستید

شما با این راهکار های اده می توانید در مواقع اضطراری،اضطراب خود را کنترل کنید.لطفاً با دقت این مطلب را بخوانید و با حوصله تمرینات را انجام دهید.
چند روز پیش با شخصی رو به رو شدم که به شدت مضطرب بود،زمانی که دلیل این وضعیت را از او پرسیدم در پاسخ هیچ دلیل منطقی و مشخصی نداشت و عنوان کرد که ” دقیقاً نمیدانم ولی اضطراب شدیدی دارم “.
در واقع هم همین طور است. گاهی اضطراب به سراغ افراد می آید بدون اینکه دلیلش را بداند.چند بار برای شما پیش آمده که به خاطر استرس و اضطراب از درد معده به خود بپیچید؟چند بار دچار لرزش دست شده اید؟ چند بار ضربان قلب تان بالا رفته؟
همه ما آدم ها به نوعی گاهی درگیر اضطراب خواهیم شد،داشتن اضطراب ،فوق العاده خسته کننده و بسیار آزاردهنده است
در مورد کنترل و مبارزه با افکار بدبینی راه هایی را بررسی کردیم اما امروز قصد دارم راه هایی را تمرین کنیم که بسیار متفاوت تر از تکنیک های قبلی است

 

1- خودتان را نوازش کنید.

یکی از دستان خود را بر روی قلب و دست دیگر را روی صورت خود بگذارید.یا با هر دو دست ،سخت خود را در آغوش بگیرید.با این کار احساس امنیت و حمایت بیشتری خواهید کرد.

 

2- اضطراب فقط سهم شما نیست

 

زمانی که شما با اضطراب درگیر هستید،احساس می کنید که فقط شمائید که با این موضوع درگیر هستید اما حقیقت این است که اضطراب بخشی از وجود انسان است و در هر لحظه هزاران نفر در دنیا با آن درگیر هستند.
شاید برای شما جالب باشد این مسئله که از بین هر 10 نفر از افرادی که در طول هفته به دفتر من جهت مشاوره مراجعه می کنند 9 نفرشان فکر می کنند که تنها خودش با این مشکل درگیر است و از این بابت خود را سرزنش می کنند.
به خودتان یادآوری کنید که شما در یک مبارزه جهانی قرار دارید و تنها شما نیستید که این وضعیت را تجربه می کنید.

3- در لحظه باشید

 

شما وقتی که مضطرب هستید در واقع در حال فکر کردن به آینده هستید.بنابراین سعی کنید که در حال حضور داشته باشید نه در گذشته یا آینده…
ترس و اضطراب محصول تفکر درباره آینده و زمانی است که هنوز فرا نرسیده است.این اطمینان را به خودتان بدهید که شما به هیچ وجه پیشگو نیستید و نمی توانید در مورد آینده خبری بدهید.
به طور مثال اگر در حال خوردن یک فنجان قهوه هستید،داغی فنجان و طعم تلخ قهوه را حس کنید .قهوه را هورت بکشید و صدای آن را بشنوید،با هر هورتی که می کشید مسیر عبور قهوه از دهان تا معده را حس کنید.

 

4- نبض خود را بشمارید

نبض خود را پیدا کنید و سپس چشمان خود را ببندید.حالا با اولین ضربه نبض شروع کنید به شمارش کردن آن و در حین شمارش قلب خود را احساس کنید.خدا را شکر کنید بابت این موهبت بزرک،بابت این قلب تپنده ای که زندگی را در رگ هایتان جاری می کند.اما فراموش نکنید که این شما هستید که حاکم بدن خود هستید.به قلب تان دستور دهید تا با تمام قدرت آرامش را به تمام وجودتان پمپاژ کند.
همچنان که شمارش را ادامه می دهید نفس عمیق بکشید.حالا با هر دم و بازدم شمارش را ادامه دهید.با هر دم شما تمام آرامش را به درونتان فرا می خوانید و با هر بازدم هر چه اضطراب و بار منفی دارید را از درونتان به بیرون منتقل کنید.
آن قدر دم وبازدم را ادامه دهید تا پر از آرامش شوید.حالا به نبض تان توجه کنید،کاملاً آرامش را زیر انگشت خود احساس خواهید کرد. و تمام این آرامش را مدیون خودتان هستید چرا که این شما بودید که به قلب تان دستور دادید .
اگر دفعات اولی که این کار را انجام می دهید موفق نشدید اصلاً جای نگرانی نیست،کاملاً طبیعی است.بعضی کمی دیرتر به نتیجه می رسند اما مهم این است که به نتیجه مطلوب خواهند رسید.