برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

تعریف خوش بینی

خوش بینی را احتمالاً به صورت های متفاوت و تعاریف مختلف شنیده اید اما پیشنهاد می کنم این مقاله را به دقت بخوانید،تا بیش از پیش درباره خوش بینی و تعریف خوش بینی بدانید.

Optimism-خوش بینی

من (احمد ستایش) تعریف خوش بینی را این گونه بیان می کنم : خوش بینی می تواند یک احساس خوب باشد که بر این باور است  همه چیز خوب است و در آینده نیز شرایط بهتر بوده و رخدادهای بهتری اتفاق خواهد افتاد.

یک فرد خوش بین بر این عقیده است که جهان حاضر بهترین جهان ممکن است و در هر حال در انتظار نتایج مطلوب تری خواهد بود.

همچنین یک فرد خوش بین باور دارد که خوبی و نیکی در نهایت بر شر و بدی پیروز خواهد شد و ظلم پایدار نخواهد بود.

 

 

راه های شناخت خوش بینی

راه های رسیدن به خوش بینی ،مسیر و تکنیک های آسانی نیست البته اگر شخص بر این امر مصمم نباشد.به عقیده من فرد باید در ابتدا بر روی باور خود کار کند و آن را اصلاح کند.

خوش بینی،شعار دادن و به کار بردن کلمات و جملات مثبت و انگیزشی نیست بلکه شخص باید به آن چه که به زبان می آورد باور داشته باشد.به عبارتی دیگر این که باید در عمل آن را درک و به کار بگیرید.

بنابراین توصیه می کنم از شعار دادن و تنها تکیه بر بکارگیری عبارات مثبت بپرهیزید و همواره بکوشید تا باور خود را به سمت مثبت اندیشی سوق دهید و دائماً از آن در اعمال خود بهره ببرید.

خوش بینی این نیست که تصور کنیم هیچ شرایط سخت و بدی در زندگی وجود ندارد یا ان که آن را نادیده بگیریم بلکه این است که یاد بگیریم که چگونه در هر شرایطی با آنان برخورد کنیم و آن را به به صورت مطلوب تغییر دهیم.

 

راه های تقویت خوش بینی

 

این که شما نیمه پر یا خالی لیوان را می بینید! یا اینکه بر این باورید که در کدام جهان زندگی می کنید(جهان مطلوب یا جهان بد و سرشار از سختی ها)،به انتخاب و نظر خودتان بستگی دارد و این که وقتی به آینده فکر می کنید مسائل حال و آینده را چگونه تفسیر می کنید.آینده را روشن و امیدوارانه می بینید یا بدترین حالت ممکن را برای آینده پیش بینی می کنید؟!

در اینجا سعی می کنم تا چند راه برای افزایش و تقویت خوش بینی را معرفی کنم:

1- اولین راهی که پیشنهاد می کنم انجام دهید این است که تمام مسائلی که در گذشته برایتان اتفاق افتاده را بپذیرید،تمام اتفاقات و پیشامدهایی  که در زمان حال رخ می دهد را مدیریت کنید و آینده را نیز به خودش(آینده) بسپارید با این تفکر که آینده به بهترین شکل ممکن اتفاق خواهد افتاد.

به عبارتی گذشته را بپذیریذ،حال را مدیریت کنید و آینده را به فردایی مطلوب واگذار نمایید.

2- سعی کنید تفکر واقع بینانه داشته باشید.انتظار فراز و نشیب داشته باشید و در هر حالت خودتان باشید و پشت نقاب پنهان نشوید.

3- سعی کنید عزت نفس را در خود تقویت کنید.

4- خود را دوست داشته باشید و به دیگران نیز عشق بورزید.

5- حس شوخ طبعی را در خود تقویت کنید.هر روز تمرین خنده را در برنامه های خود داشته باشید.

6- اتفاق های خوبی که برایتان رخ می دهد را یادداشت کنید و در پایان هر روز به آن نگاه کنید و هر روز بر روی آنها تمرکز کنید و بررسی کنید که چطور می توانید این اتفاق های زیبا را در روز بعد به میزانی مطلوب تر تکرار کنید.

7- در هر مشکل به دنبال یک فرصت باشید.

8- سعی کنید با افراد مثبت،همنشین شوید.

9- از افراد بدبین دوری کنید.تا جایی که برایتان مقدور است از چنین افرادی دوری کنید یا روابط با آنان را به حداقل برسانید.

10- لیستی از داشته های خود تهیه کنید و به خاطر داشتن آن شکرگزاری کنید.شکرگزاری به شما احساس بسیار زیبایی خواهد داد و علاوه بر آن تمرکز شما را به سمت نکات مثبت سوق می دهد.

راه های زیادی برای بهبود و تقویت خوش بینی وجود دارد.برای آشنایی بیشتر با این تکنیک ها می توانید به این لینک مراجعه و مقاله ایی که در این مورد نوشته ام را ملاحظه نمایید.

 

تاثیرات خوش بینی

تحقیقات نشان می دهد که خوش بینی تاثیرات بسیار مثبت و زیادی بر زندگی افراد دارد.این تاثیرات می توان از بهبود سبک زندگی گرفته تا وضعیت سلامت جسم و روان افراد نام برد.

1-  بواسطه آرامشی که در فرد بوجود می آورد،باعث می شود تا شخص گزینه های بیشتری را احساس کند و در نتیجه انتخاب های بهتری داشته باشد.

2- خوش بینی افزایش مقاومت بدن و سیستم ایمنی بدن نیز یکی دیگر از تاثیرات مثبت خوش بینی است.

3- خوش بینی تاثیرات بسیار مثبتی بر ایمان و باور فرد نسبت به خدا ایجاد می کند.

4-  بواسطه نگاه مثبتی که در فرد بوجود می آورد باعث بهبود روابط اجتماعی و استحکام روابط ها می شود.

من در کتاب (سرزمین خوش بینی) بیشتر در این باره توضیح داده ام.در صورت تمایل می توانید از فروشگاه سایت تهیه نمایید.

در انتها پیشنهاد می کنم در تست ما شرکت کرده و میزان خوش بینی یا بدبینی خود را بسنجید.

 

خوش بینی