برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

راهکارهایی دیگر برای افزایش و تقویت عزت نفس

در ادامه مقاله قبلی در اینجا تعدادی از تکنیک های ساده دیگر که به شما کمک میکند تا عزت نفس خود را تقویت کرده و احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید را عنوان میکنیم.

خوبیهای خودتان را شناسایی کنید

لیستی از ویژگیهایی که در آنها توانایی بیشتری دارید یا رفتارهایی که احساس میکنید خوب است را تهیه کنید.هیچ فرقی نمیکند که چه کار یا ویژگی هایی باشد.اگر صدای خوبی دارید بنویسید من خواننده خوبی هستم.اگر خوب آشپزی میکنید بنویسید من آشپز خوبی هستم.اگر رابطه خوبی با دوستانتان دارید بنویسید من دوست خوبی هستم.
همه آدمها از فعالیت در زمینه ایی که در آن خوب هستند،لذت می برند. این تمرین به بهبود رفتار و خلق و خوی فرد نیز کمک میکند.

ایجاد روابط مثبت

اگر کسی را سراغ دارید که احساس میکنید به شما انرژی منفی وارد میکند و یا با رفتارش سعی در کاهش عزت نفس شما دارد،از او دوری کنید و یا زمان کمتری را صرف با او بودن کنید.
سعی کنید افرادی را وارد دایره روابط خود کنید که مثبت هستند و شما از بیان و رفتار خود احساس بهتری پیدا میکنید.افرادی که رفتار شما را تحسین و تشویق میکنند و از شما قدردانی میکنند.
با خودتان مهربان باشید
نسبت به خودتان دلسوز و مهربان باشید.این بدان معناست که زمانی ممکن است از جانب خودتان مورد انتقاد قرار بگیرید،به گونه ایی برخورد کنید که با دوستتان در موقعیت مشابه رفتار میکنید.خودتان را تشویق کنید.
افراد معمولا”بهترین مشاوره ها را به دیگران می دهند،این مشاوره ها را از خودتان دریغ نکنید.

یاد بگیرید که قاطعانه رفتار کنید

به دیگران احترام بگذارید و همین انتظار را از دیگران داشته باشید.این یک رفتار قاطعانه است.
می توانید از رفتار افرادی که قاطعانه عمل میکنند،الگو برداری کنید و این ویژگی را در خودتان تقویت کنید.

((نه)) گفتن را شروع کنید

افرادی که عزت نفس پایینی دارند فکر میکنند که باید به همه بله بگویند حتی زمانی که قلبا”نمیخواهند بله بگویند.
آنها تصور میکنند که اگر (نه) بگویند باعث ناراحتی و رنجش خاطر و خشم دیگران شود.اما در بلند مدت این امر باعث نارضایتی از خود و در نهایت افسردگی خود فرد میشود.
این فرد باید بداند که با نه گفتن به مواردی که خود رضایت به انجام را ندارد،در واقع به خودش احترام گذاشته و در نهایت با افزایش عزت نفس وی همراه خواهد بود.

خود را به چالش بکشید

همه افراد گاهی دچار عصبانیت یا ترس میشوند،سعی کنید در جاهایی که این احساس را داشتید،آن را پنهان نکنید و تمرین کنید تا این احساس را بروز دهید.نه اینکه دائما”عصبانی باشید و دیگران را از خود برنجانید و به عبارتی از لبه دیگه بام بیافتید.
جاهایی که احساس میکنید باید احساس نارضایتی خود را نشان دهید این فرصت را از خودتان دریغ نکنید و اعلام کنید.
یک هدف کوتاه مدت برای خود تنظیم کنید مثل شرکت در کلاس های ورزشی یا موسیقی…
دستیابی به اهداف ،خود به افزایش عزت نفس شما کمک خواهد کرد.
با به کار بردن همین چند تمرین ساده میتوانید در مدت زمان کوتاه به میزان چشمگیری ،در تقویت عزت نفس خود موفق باشید.