برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3]

عزت نفس چیست؟

همه ما زمانی رو تجربه کردیم که فاقد اعتماد به نفس بودیم و احساس خوبی در مورد خودمان نداشتیم.اما زمانی که عزت نفس پایین تبدیل به یک مشکل طولانی مدت می شود،می تواند یک اثر مضر بر سلامت روان و زندگی ما داشته باشد.
عزت نفس ،نظر و احساسی است که ما نسبت به خودمان داریم . هنگامی که ما اعتماد به نفس داشته باشیم، نسبت به خود و به طور کلی نسبت به زندگی خود نگاه مثبت تری خواهیم داشت. این باعث می شود ما زندگی بهتری را تجربه کنیم.
اما هنگامی که ما اعتماد به نفس مان پایین است، نسبت به خود و زندگی خود نگاه منفی تری خواهیم داشت،میزان رضایت از زندگی در ما کمتر دیده می شود و همچنین توانایی ما در برخورد با چالش ها و مشکلات پیش رو بسیار پایین تر خواهد بود.

چه چیزی باعث می شود عزت نفس پایین بیاید؟

جامعه،عوامل مثبت و منفی، معلمان، دوستان ، خانواده و حتی بسیاری از رسانه ها در کاهش عزت نفس نقش دارند.اما بسیاری از این دلایل به واسطه پیام ها و برخوردهایی است که نسبت به ما دارند و بر عزت نفس تاثیر میگذارند.اعتماد به نفس پایین معمولا” از دوران کودکی آغاز می شود.
گاهی عدم توانایی در برآورده کردن انتظارات خود یا دیگران،حوادث ناگوار،بیماری سخت یا مرگ یکی از نزدیکان می تواند تاثیرات منفی بر عزت نفس داشته باشد.

چگونه عزت نفس پایین بر روی ما تاثیر میگذارد؟

عزت نفس پایین موجب تغییر دیدگاه دیگران میشود و در نهایت شخص از جمع کناره گیری کرده و منزوی می شود در نتیجه موقعیت ها و فرصت های اجتماعی را از دست میدهد.همچنین امتیاز قرار گرفتن در چالش های جدید و تلاش های بیشتر را از دست خواهد داد.
این امر در کوتاه مدت در شخص ایجاد شرایطی امن میکند اما این اجتناب در دراز مدت به دلیل ترس و شک و تردیدی که بواسطه حفظ این امنیت در شخص ایجاد میشود (مقاومت در حفظ حالت موجود) نتیجه معکوس داده و شخص دائما” مشغول به مقاومت در برابر هر گونه تغییر تلاش میکند که مبادا این وضعیت امن به مخاطره بیافتد.اما غافل از اینکه با ماندن این حالت فرصت ها را از دست خواهد داد.
زندگی با عزت نفس پایین می تواند به سلامت روانی شما آسیب برساند و منجر به مشکلاتی از قبیل افسردگی و اضطراب شود.
توسعه این حالت باعث میشود تا شخص به راههایی از قبیل سیگار کشیدن،نوشیدن مشروبات الکلی و … به عنوان مقابله روی آورده و در نهایت به انزوا کشیده شود.

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

به منظور افزایش عزت نفس، شما باید در ابتدا تمامی باورهای منفی که نسبت به خودتان دارید را شناسایی کرده و آنها را به چالش بکشید.
سپس باورهای خود را بررسی کنید به نقطه افکار منفی خود توجه داشته باشید که از کجا به شما وارد شده و چرا شما آن را باور کردید؟ شواهد این فکر منفی را به روی کاغذ منتقل کنید.از خودتان بپرسید که چه چیزی باعث شده که این فکر به ذهن من برسد؟اولین بار که این فکر را کردم چه زمانی و در حین وقوع چه اتفاقی بود؟
نوشته خود را به اعضای خانواده و چند نفر از دوستان نشان دهید و ازآنها بخواهید علاوه بر نظر دادن در مورد این باورها،چند مورد از ویژگی های مثبت و محاسن شما را بنویسد.
این لیست را کنار لیست خود بگذارید و مقایسه کنید،متوجه خواهید شد که بیشتر افکار شما اشتباه بوده و از نظر دیگران خیلی بهتر از آنی هستید که خودتان فکر میکنید.
حال اگر موردی در این لیست وجود داشت که با افکار منفی شما مطابقت داشت را به حالت مثبت تبدیل کنید و در کاغذ دیگری بنویسید و همیشه در معرض دید خود قرار دهید. هر روز اگر چیزهای مثبتی را در مورد خودتان یافتید در پایین این لیست اضافه کنید.سعی کنید روزی حداقل سه مورد از خوبی های خود را به لیست اضافه کنید. با این کار به طور مرتب به خودتان یادآوری میکنید و میتوانید ببینید که شما عالی هستید.

در مقاله های بعدی راه های بیشتری جهت افزایش عزت نفس در اختیار شما قرار خواهیم داد.