برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

تعریف خوش بینی:

خوش بینی احتمالاً تا حالا تعریف ها و تعابیر زیادی از خوش بینی شنیده اید اما تاکنون بهش فکر کردید که کدام یک از تعاریف درست و یا کدام یک غلط است؟

تعریف خوش بینی از نگاه عامه:

حتماً بارها و بارها این عبارت را شنیده اید:

نیمه پر لیوان رو نگاه کن یا نیمه خالی لیوان رو نبین!

این عبارت همیشه در بین مردم زمانی استفاده ی شود که فردی را بدبین یا خوش بین تلقی کنند.

برخی دیگر تصور می کنند که به کار بردن کلمات و جملات مثبت  انتظار وضعیت بهتر را دارند.

خیلی از افراد بر این تصور هستند که، خوش بینی در واقع این است که یک سری کلمات و جملات مثبت را به خود تلقین کنیم، که البته اگر نتیجه این تفکر را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که گاهی اصلاً” تاثیری در روند زندگی ما ندارد و گاهی تاثیرات بسیار کمی قابل مشاهده است.

بعضی از افراد نیز معتقد هستند که خوش بینی نوعی خود را گول زدن است که در ادامه همین مقاله در مورد دیدگاه این دوستان و دلایل آن صحبت خواهیم کرد.

برخی تصور می کنند که خوش بینی همان تفکر مثبت است و باید در همه زمینه ها فقط جنبه های مثبت رخداد رو ببینند.

برخی دیگر بر این باور هستند که اگر چشم های خود را بر احساسات منفی ببندند انسان خوش بینی هستند این گونه افراد با اولین شکست به دلیل این باور غلط شالوده احساس خود را از دست داده و به کلی سرخورده و ناامید می شوند.

چند وقت پیش در یکی از شهرستان ها سمیناری داشتم یکی از حضار دستش رو به نشانه این که سوال داره بالا برد وقتی ازش خواستم سوالش رو بپرسه،گفت: درسته که خوش بینی برای انسان خطرناکه من شنیدم که باعث از بین رفتن امید در انسان میشه؟!

من در برابر این سوال ازش پرسیدم تعریف شما از خوش بینی چیست؟مطمئناً شما می توانید جواب سوال خود را در تعریف خوش بینی پیدا کنید و همین شخص در پایان سمینار عنوان کرد که برداشت و باورش از خوش بینی اشتباه بوده است.

وقتی این سوال در ذهن افراد شکل می گیرد تنها ترین و مهمترین دلیل آن نداشتن شناخت و تعریف درستی از خوش بینی است!

پذیرفتن کورکورانه هر موضوعی می تواند برای هر فرد مضر و خطرساز باشه چه برسد به موضوع بسیار مهمی که با روان و افکار انسان درگیری مستقیم داره بنابراین ما باید برای پذیرفتن هر موضوعی و قبل از تایید کردن شناخت درستی از آن به دست بیاوریم.

تعریف خوش بینی از دیدگاه برخی اساتید:

اشتباه در تعریف خوش بینی و برداشت از مفهموم و رسالت خوش بینی تنها در میان مردم عادی نیست بلکه  برخی از اساتید و صاحب نظران نیز مفهوم واقعی خوش بینی را درک نکرده اند.

یکی از اساتید معتقد است که خوش بینی دشمن امید است.

یکی از اساتید برجسته نیز معتقد است که خوش بینی یعنی بیان جملات مثبت وانگیزشی در تمام حالت  ها و شرایط ها و نادیده گرفتن عوامل منفی است.

برخی از اساتید نیز فکر می کنند با دروغ گفتن به خود،خوش بینی را تجربه می کنند در صورتی که در خوش بینی اصلاً قرار نیست خودمان را گول بزنیم یا به خودمان دروغ بگوییم.

البته در بین اساتید نیز مخالفان سرسختی برای خوش بینی هستند و صفحات زیادی از کتاب ها و مقالاتشان را به معایب و مضرات خوش بینی برای افراد و عواقب جبران ناپذیری که بر زندگی آنان می گذارد،اختصاص داده اند که بنده در این جا به جرات می توان بگویم که آنان تعریف درستی از خوش بینی ندارند و بسیاری از آنان شیدایی را با خوش بینی اشتباه می گیرند.

تعدادی از اساتید معتبر در سطح جهانی مقالاتی در مورد تعصب خوش بینی ارائه کرده اند که اگر از تعریف صحیح خوش بینی صرف نظر کنیم من هم با آنان موافقم چرا که هر گونه تعصب در هر زمینه ای، نوعی تفکر و عملی نادرست است.تعصب باعث می شود که شخص هیچ گونه نقدی را نپذیرید و پذیرفتن مسائلی که خلاف تفکر و عقیده اوست حتی اگر واقعیت داشته باشد برایش قابل درک نبوده و سعی می کند آن را نادیده بگیرد یا اینکه در برابرش جبهه بگیرد و آن را انکار کند.

تعصب در خوش بینی نیز به همین صورت عمل می کند و فرد به دنبال پاک کردن صورت مسئله می گردد و افراط در خوش بینی باعث می شود که فرد به مرحله شیدایی یا همان بیماری مانیا  برسد و به عبارتی دیگر(از آن ور بام می افتد).

شیدایی یا (مانیا) دقیقاً” عکس حالت افسردگی است، در شیدایی، فرد دارای انرژی و خلق بسیار بالایی است. از جمله این بیماری می‌توان از سرخوشی، پرکاری، خوش بینی افراطی، عقاید خود مهم انگاری، خلق بالا به صورت شادی را نام برد.

درماندگی آموخته شده و خوش بینی آموخته شده

آقای پرفسور مارتین سلیگمن به همراه همکارانش آزمایشاتی رو بر روی سگ‌ها انجام دادند و به نتایج حیرات انگیزی دست یافتند.

آزمایش ایشان به این طریق بود که به گروه اول، شوکی دادند که می‌توانست از آن فرار کند و سگ گروه دوم همان شوک را اما با ابن تفاوت که نمی‌توانست فرار کند و سگ سوم هیچ شوکی را تجربه نمی‌کرد.

روز بعد سگ‌ها را به یک محفظه مخصوص بردند و به هر سه گروه شوک دادند و شرایط به گونه ایی بود که هر سه سگ می‌توانستند از بالای مانع بپرند و فرار کنند.

طی چند ثانیه سگی که یاد گرفته بود شوک‌ها را کنترل کند، فهمید که باید از روی مانع بپرد و موفق به فرار شد، سگی که قبلاً” شوکی را دریافت نکرده بود نیز به همان نتیجه رسیده بود و در چند ثانیه اول موفق به فرار شد.

اما سگی که آموخته بود کاری نمی‌تواند انجام دهد، هیچ تلاشی برای فرار نکرد، گر چه می‌توانست از روی مانع بپرد و از شوک رهایی یابد. خیلی زود تسلیم شد و در محفظه دراز کشید. با وجودی که مرتباً شوک دریافت می‌کرد اما هرگز نفهمید که صرفاً با پریدن از روی مانع، از شوک راحت خواهد شد.

پرفسور سلیگمن، با این آزمایش و آزمایشات تکمیلی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که درماندگی، آموختنی است.

درماندگی آموخته شده، در واقع، واکنش رها کردن است و فردی که دچار درماندگی می‌شود بر این باور است که هر کاری انجام دهد بی فایده است و در نهایت خیلی زود تسلیم شده و دست از تلاش خواهد کشید.

تعریف خوش بینی از دیدگاه احمد ستایش:

بیایید برای تعریف خوش بینی و مشخص کردن نوع نگاه ما به خوش بینی را با استفاده از مطالبی برگرفته از کتاب سرزمین خوش بینی ،به صورت ساده و اختصار بیان کنیم:

بر خلاف تصور این افراد بیایید اینگونه به خوش بینی نگاه کنیم که خوش بینی صرفاً بازی با کلمات یا به عبارتی فریب دادن خودتان نیست. ما بواسطه خوش بینی یاد می‌گیریم در زمان مواجه شدن با یک شکست باید چگونه برخورد کنیم و از چه عبارات و تعابیری در مورد خودمان استفاده نکنیم.

ما یاد می‌گیریم که وقتی با مشکلی مواجه شدیم، علاوه بر پذیرفتن آن مشکل، تفکر و بررسی موضوع در مورد آن و در نهایت با آن مشکل برخورد کنیم نه اینکه صورت مساله را با جملات مثبت بخواهیم پاک کنیم، چرا که همان گونه که گفتیم با این کار شاید به صورت موقت بتوانیم خود را آرام کنیم اما در صورت بروز مجدد آن مشکل، با شدت بیشتری آسیب خواهیم دید.

مثلاً” اگر اتفاق ناگواری رخ داد به جای اینکه بگوییم ” من آدم بدشانسی هستم و همیشه اتفاقات بد سهم من است ” سعی کنیم به جای اینکه مثل بازنده‌ها رفتار کنیم و خود را مورد سرزنش قرار دهیم، با تفکر سازنده و خوش بینانه به خود بگوییم: “درست است که این اتفاق برای من رخ داده است اما دنیا که به آخر نرسیده است، من یقین دارم که می‌توانم از پس آن بر بیایم، اصلاً” شاید به صلاح من است که این اتفاق برای من رخ داده است “.

آقای پروفسور مارتین سلیگمن در این مورد می‌گوید:”من وقایع را به چشم موفقیت، و شکست‌ها را به دیده کنترل شخصی نگاه می‌کنم.”

به عبارتی هنگام شکست، با صبر و شکیبایی آن را جزئی از زندگی خود بدانیم و از آن نترسیم و با افکار منفی باعث آزار خود نشویم.

در واقع خوش بینی نوعی نگرش مثبت به جهان اطراف و مسائلی که به صورت روزمره در زندگی افراد رخ می‌دهد.

افراد خوش بین با توجه به اینکه می‌دانند مشکلات وجود دارند و هیچ زندگی، کامل و بدون مشکل نیست اما همیشه با در نظر گرفتن جنبه مثبت قضایا سعی در رفع مشکل و بهبود وضعیت موجود و امید به تضمین آینده دارند.

برگی از کتاب سرزمین خوش بینی:

به عقیده من هر شخص برای حل مشکلات خود باید  به دنبال ریشه مشکل باشد و به رفع آن از پایه و اساس و ریشه کن کردن آن باشد.

کمی بر میگردیم به عقب، چند سال قبل،چند ماه قبل،چند هفته قبل یا چند روز قبل….

تا حالا  براتون پیش اومده که یک اتفاقی واسه اتون رخ بده یا یک کاری کرده باشین که بعدش به خودتون بگید:ای کاش  این اتفاق نمی افتاد یا ای کاش این کار را نمیکردم؟

شما در چنین مواقعی چه سوالاتی از خودتون می پرسید؟با خودتان چه برخوردی می کنید؟

به طور مثال : زمانی که من فوتبال بازی می کردم،دروازه بان بودم.گاهی گل هایی می خوردم که گاها” احساس می کردم می توانستم  عملکرد بهتری داشته باشم و بعدش با خودم فکر می کردم که اگر زودتر خروج کرده بودم یا اگر زاوبه را بهتر بسته بودم و یا دیوار دفاعی را بهتر  می چیدم،گل را دریافت نمی کردم.این نوع تفکر به نوعی واقع بینانه و سازنده است.

من با بررسی نقطه ضعف احتمالی خود، بهترین راه را برای مرتفع کردن آن انتخاب می کردم و با تمرین بیشتر،به نتایج بسیار مطلوبی می رسیدم.

یکی دیگر از نتایج مثبت این تفکر بود که در موقعیت  مشابهی که پیش می آمد با یک آمادگی بیشتری اقدام می کردم.

حال اگر خودم را سرزنش میکردم وضعیت چگونه بود؟

آیا با این افکار ،گل خورده  جبران می شد؟ مسلما” خیر

یکی از دوستان من ،نسبت به ماشینی که به تازگی خریده بود بسیار حساس بود.در یک شب بارانی به واسطه جمع شدن آب در خیابان و تاریکی  هوا متوجه وجود چاله ایی که در مسیرش بود ، نشده بود و یکی از چرخ ها در چاله افتاده و باعث شد تا قسمتی از سپر و گلگیر آن آسیب مختصری ببیند.

این دوست عزیز ،تا چند روز مدام در حال سرزنش کردن خود و بد و بیراه گفتن به زمین و زمان بود که جرا دقت بیشتری نکردم،قطعا” اگر اینقدر بی توجه نبودم این اتفاق نمی افتاد…ای کاش آن شب ماشین را بیرون نمی بردم….ای کاش از مسیر دیگه ای می رفتم…و کلی با این کاش ها خودش را آزار می داد.

به نظر شما این دوست ما  باید چگونه  برخورد می کردبه عبارتی اگر شما جای او بودید چه می کردید؟

آیا با این تفکرات وضعیت موجود بهبود می یافت؟چاله خیابان پر می شد؟یا سپر ماشین به حالت اولیه بر می گشت؟

دردناک ترین وجه این ماجرا ،اینجاست که فرد همه اینها را می داند اما باز هم به افکار بدبینانه خود پایان نمی دهد.

همان گونه که می بینید افکار بدبینانه جز بدیهی های زندگی روزمره افراد هستند و خیلی زود به واسطه هر اتفاق کوچکی در ذهن شخص ایجاد و رشد می کند.

ما باید یاد بگیریم که به افکار خود جهت بدهیم.افکار ما باید در جهت رشد باشد نه اینکه همچون افکار منفی،تیشه بر ریشه آرامش ما بزند.

هر زمان احساس کردید که مدت زیادی است که به یک موضوع فکر می کنیداما باز هم سر نقطه اول هستید،بدانید که این نوع تفکر قرار نسیتکه شما را به نتیجه خاصی برساند و مطمئناً شما را به سمت سردرگمی هدایت می کند.خیلی زود رشته آن افکار را پاره کنید.

در ادامه حتماً تکنیک هایی را در این زمینه خواهیم گفت،پس نگراناین موضوع نباشید که چگونه از شر این افکار خلاص شوید.

وقتی شما به افکار منفی میدان بدهید،خیلی زود رشد می کنند و تمام ذهن شما را تسخیر خواهند کرد و در نهایت شما را از مسیر رشد و موفقیت باز خواهند داشت.

به مثال اول بر میگردیم.نوع تفکر من در آن زمان جهت دار بوده (تفکر برای پیداکردن مشکل و رفع آن)و نتیجه مثبت آن ،برخورد با حملات با تمرکز بیشتر و شرایطی که از قبل بر روی آن کار شده و به عبارت دیگر دفاع آگاهانه در برابر حملات احتمالی تیم حریف.

حال از زاویه دیگری به قضیه نگاه می کنیم.اگر من اینگونه فکر می کردم:همه اش تقصیر من بود،من دروازه بان خوبی نیستم،ای کاش گل نخورده بودم،یک بار نشد که بتونم درست توپ را مهار کنم،من در موقعیت های تک به تک خیلی ضعیف هستم،هر مهاجمی می تواند به راحتی به من گل بزند،حالا بعد بازی مربی کلی دعوا میکنه….

بنابراین در تمام وقت بازی،با مرور این افکار باعث آزار خودم می شدم و تمرکز لازم برای  ادامه بازی و برخورد با حملات بعدی را نداشتم.

تفاوت دو دیدگاه

در حالت اول: دروازه بان علاوه بر پذیزفتن نقطه ضعف خود (البته با این دید که این ضعف بسیار کوچک و جزئی است که با تمرینات ساده می توان آنرا رفع کرد)،تلاش می کند تا با راهکارها و تمرین های مناسب روز به روز بهبود یابد.

او حتی می تواند بکوید که این گلی که دریافت کردم بواسطه حرکت استادانه مهاجم حریف بود،هر کس دیگه ای هم که بود این گل را می خورد.اما من اگر فقط چند ثانیه زودتر حرکت می کردم می توانستم توپ را مهار کنم.

در حالت دوم:دروازه بان دائماً در حال سرزنش کردن خودش است و نمی تواند گل خورده خود را بپذیرد و به همین خاطر در جملاتش (ای کاش)را به کار می برد.به جای اینکه به دنبال راه حل باشد می خواهد صورت مسئله را پاک کند و چون موفق به این کار نمی شود،مضطرب و دچار خشم از خود می شود.در نهایت عزت نفس و اعتماد به نفس خود را از دست داده و قطعاًنمی تواند در ادامه بازی،عملکرد مناسبی داشته باشد.

حال برویم سراغ دوست من و ببینیم که چگونه باید باآن ماجرا برخورد می کرد؟

قبل از هر فکری باید بپذیرد که این اتفاق رخ داده است و زمان به عقب بر نخواهد گشت بنابراین افکاری که با (ای کاش )شروع  می شود را قطع کند.

بپذیرد که این یک پیشامد بوده  و گاهی ممکن است برای هر کسی رخ دهد. می تواند

* بگویدخدا رو شکر که فقط یک آسیب جزئی بود می توانست خیلی بدتر از این هم رخ بدهد. ..

* این رخداد ممکن است برای هر کسی پیش بیاید اما من  از این به بعد بیشتر احتیاط می کنم تا دیگر چنین مواردی برایم پیش نیاید.

با این افکار ،آرام خواهد شد و خیلی راحت با آن موضوع کنار خواهد آمد.

معایب یا مضرات خوش بینی:

با جرات و اطمینان کامل می توانم عنوان کنم که بر خلاف تمام اعتقاداتی که برخی از دوستان دارند،خوش بینی نه تنها هیچ گونه ضرری به شما نخواهد رساند بلکه باعث می شود شما زندگی بهتری داشته باشید و لحظات بهتری را تجربه کنید.

ما در خوش بینی هیچ وقت صورت مسئله را پاک نمی کنیم بلکه برای حل مسئله راه حل مناسبی پیدا می کنیم به عبارتی خطرهای پیش رو را در طول مسیر بررسی می کنیم به چالش می کشیم و اجازه نمی دهیم که آن ها بر ما غلبه کنند.

در مبحث تعریف خوش بینی و دیدگاه مخالفان خوش بینی گفتیم که برخی از دوستان خوش بینی را باعث ناامیدی و کمرنگ گردن اعتماد به نفس می دانند این در خالی است که امید یکی از چراغ هایی است که خوش بینی همیشه تاکید بر روشن کردنش دارد این امید یک امید واهی نیست بلکه انتظاری است که فرد به واسطه تلاش و اقداماتی که انجام داده از وضعیت موجود دارد.خوش بینی و امید در راستای هم هستند و خوش بینی نمی تواند نابود کننده امید باشد یا ایجاد توهم نماید.

بنابراین باز هم تاکید می کنم خوش بینی به روش صحیح با تعریفی که ما در این جا عنوان کردیم هیچ گونه عوارضی نداشته و ندارد.

اگر این تعریف درست خوش بینی را جایگزین سایر تعاریفی که تا به حال از خوش بینی شنیده اید کنید و آن را در زندگی خود به کار بگیرید یقین دارم که به درجه ای از خوشنودی در زندگی  خود خواهید رسید و لحظاتی رضایت بخش را برای خود رقم خواهید زد.

من در کتاب سرزمین خوش بینی سعی کرده ام تا به زبانی ساده راه های رسیدن به خوش بینی و مقابله با موانعی که در مسیر شما در رسیدن به خوش بینی قرار دارد را بررسی و به چالش بکشم،

مزایای خوش بینی:

تاثیرات خوش بینی علاوه بر بهبود کیفیت و سبک زندگی،در سلامتی و طول عمر افراد نیز کاملاً در زندگی افرادی که آن را آموخته اند مشهود است.مواردی از تاثیرات خوش بینی در زندگی و سلامت افراد را به صورت مختصر در اینجا عنوان می کنیم:

خوش بینی جایگاه خیلی مهمی در قسمت‌هایی از زندگی شما دارد و خوش بینی درمانی برای تمام دردها نیست اما می‌تواند شما را در برابر افسردگی مصون کند. در میزان سلامت روحی و روانی شما نقش بسیار موثری خواهد داشت و سطح موفقیت شما را نیز افزایش خواهد داد

شما با شناخت خوش بینی و آموختن آن، می‌توانید از افسردگی رهایی یابید، زیرا که به شما می‌آموزد که چرا افراد افسرده می‌شوند.

خوش بینی علاوه بر اینکه موجب متوقف شدن افسردگی می‌شود، مانع از برگشت مجدد آن نیز خواهد شد. شما می‌توانید از تکنیک‌های خوش بینی در طول روز و هر زمانی که نیاز داشتید از آن استفاده کنید.

شواهد بیانگر این است که خوش بینی موجب بهبود و افزایش سلامتی شما خواهد شد.

دانشمندان ثابت کرده‌اند که خوش بینی باعث تنظیم و کاهش فشار خون بالا می‌شود و از آن جایی که فشار خون بالا یکی از علل مهم بیماری قلبی عروقی است بنابراین اگر خوش بینی می‌تواند فشار خون را کاهش دهد پس می‌تواند از ابتلا افراد به بیماری قلبی نیز پیشگیری کند.

از دیگر مزایای خوش بینی می‌توان از تاثیرات بیولوژیکی رو به بهبود سلامت نام برد و همچنین کاهش سطح آدرنالین، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از لخته شدن خون را نام برد.

وقتی خوش بینی وارد زندگی شما می شود،کیفیت زندگی شما به شدت بهبود خواهد یافت به تبع آن سبک زندگی تان نیز تغییر و بهبود پیدا می کند.شرایط کنونی را مطلوب و قابل بهتر شدن و آینده را روشن تر و بهتر خواهید دید دیگر نگران مشکلات پیش رو نخواهید بود چرا که برای تمامی

آن ها راهکارهایی اندیشیده اید و به راحتی به مقابله با آنان خواهید پرداخت و به احتمال بسیار قوی پیروز خواهید شد و حتی اگر هم دچار شکست شوید به راحتی می توانید آن را به چالش کشیده و برای مقابله بعدی با آمادگی بیشتر اقدام نموده و هر لحظه به پیروزی نزدیکتر شوید.

ما با خوش بینی می توانیم هر لحظه به اهداف خود نزدیکتر شویم، ما با آموختن تکنیک های خوش بینی، برنامه ریزی دقیق تر و هدف گذاری روشن تری خواهیم داشت و با امید بیشتری تلاش خواهیم کرد تا به نتیجه مطلوب مان برسیم.

خوش بینی به ما خواهد آموخت که در حال زندگی کنیم و آینده را به زمانش واگذار کنیم وقتی ما زمان حال و شرایط موجود را به بهترین نحو ممکن پیش ببریم به صورت اتوماتیک برای ما گذشته ای بسیار خوب و دلنشین ساخته می شود و که همین امر باعث می شود هیچ وقت احساس سرخوردگی نکنیم و افسوس روزهای رفته را نداشته باشیم به عبارتی حس بهتری نسبت به خود و گذشته خود خواهیم داشت و به راحت با مسائل پیش رو در آینده برخورد کنیم و آینده را نیز از آن خود کنیم.

خلاصه این که همان طور که قبلاً هم گفتم خوش بینی فقط یک نگاه مثبت نیست بلکه یک پکیج کاملی از رفتارها و افکارهای مثبت است که کمک می کنند افراد حس بهتری نسبت به خود و زندگی خود داشته باشند.هر چه این پکیج کاملتر بسته شود میزان رضایت از زندگی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

راه های تقویت خوش بینی:

برای رسیدن به خوش بینی یا تقویت کردن آن تکنیک ها و راه های زیادی را در کتاب هایی که در این زمینه نوشته ام مطرح کرده ام (کتاب های  از خوش بینی تا خوشنودی، سرزمین خوش بینی، کارمند خوش بین،فروشنده خوش بین،مدیر خوش بین) و البته راه های بسیار ساده ای هستند اما لازم است که به صورت پیوسته و بر اساس تمریناتی که مطرح شده کارهای اقدامی را انجام داده تا تاثیرات مطلوب آن به صورت محسوس در زندگی شما نمایان شود به همین دلیل من در اینجا از بیان کامل آنان خودداری کرده و تنها به اختصار عناوینی از آنان را مطرح می کنم.

                1-از خودت تصور زیباتری در ذهنت بساز!

یکی از مهمترین مواردی که باید رعایت شود،این است که ذهنیت مثبتی در مورد شخصیت و موقعیت خودت داشته باشی،خودت را آن گونه که هستی با تمام نقاط ضعف و نقاط قوتت بپذیر و با تمرکز به نقاط قوت خود تلاش کن نقاط ضعفت را بهبود بخشی.

با انجام تمریناتی در این مورد،خلق و خوی شما بهبود پیدا کرده و باعث می شود چشم انداز زیباتری از آینده داشته باشید حتی برای زمانی که نگران هستید.

2-تنظیم برنامه ریزی و فهرست کارهای روزانه

هر شب به‌جای اینکه منتظر بمانیم فردا چه چیزهایی اتفاق می‌افتد و چه‌کارهایی پیش رویتان قرار می‌گیرد و این نگرانی را تحمل‌کنید، فهرست کارهایی که دوست دارید یا باید فردا انجام شود را بنویسید و اگر کاری در این فهرست وجود دارد که موجب نگرانی و استرس شما می‌شود بر روی آن کار تمرکز کنید و به خودتان این اطمینان را بدهید که نگرانی شما بی‌مورد است و قطعاً شما با توانایی که دارید موفق خواهید شد که به بهترین شکل ممکن آن کار را انجام دهید.

این تمرین نیز می‌تواند خلق‌وخوی شما را بهبود بخشیده و خستگی روحی و روانی را از بین ببرد و همچنین رسیدن از باور غلط و تفکر بدبینانه (خلاص شدن از شر یک روز طولانی و تکراری) به رضایت دل‌چسب از نتایج این تمرین خواهد بود.

آموزش خوش بینی برای چه افرادی لازم است؟

اینکه شما در بهترین یا بدترین جهان ممکن زندگی می‌کنید به تفسیر و نوع تفکر خودتان بستگی دارد به‌خصوص زمانی که به آینده فکر می‌کنید.

شاید پیش‌بینی ما از آینده کمی مشکل به نظر برسد اما واقعیت این است ما تصورمان از آینده چیست؟

ما آینده را خوش‌بینانه و زیبا تصور می‌کنیم یا مانند افراد بدبین بدترین سناریو رو در نظر می‌گیریم؟

یکی از ویژگی‌های خوش‌بینی، دیدن بهترین تصویر ممکن از آینده و مشاهده خود در جایگاه بالا و داشتن تمام خوبی‌هاست.

حتی زمانی که ما به گذشته‌ها فکر می‌کنیم و احساس دل‌تنگی به سراغمان می‌آید این خوش‌بینی است که با زیبا دیدن آینده به ما کمک می‌کند تا به یک حس خوب برسیم.

تا جایی که می‌توانید به اطرافتان نگاه زیباتری داشته باشید و امیدوارانه به دنیا نگاه کنید. وقتی‌که ما انتظار چیزهای خوب را داشته باشیم، میزان رضایت ما از وضعیت کنونی بیشتر و درنهایت خلق‌وخوی بهتری خواهیم داشت و درنهایت با بهترین تصمیم‌ها و عملکرد را در هر شرایطی خواهیم داشت. ممکن است یکی از دلایلی که افراد خوش‌بین بیشتر شاد به نظر می‌رسند حتی زمانی که چیز بدی رخ‌داده است، می‌تواند همین امید باشد.

خوش‌بینی نیز یکی از ویژگی‌های است که کاملاً  با رضایت از زندگی ارتباط دارد. هنگامی‌که ما خوش‌بین هستیم، علاوه بر این‌که بر این باوریم که آینده روشن است، هیچ مشکل غیرقابل ‌حلی را پیش روی خود حس نمی‌کنیم.

این‌گونه نگاه مثبت به آینده و مشاهده خودمان به‌عنوان شخصیتی قدرتمند که از پس تمام مشکلات احتمالی پیش رو برآمده است، می‌تواند با ایجاد نتایج مثبت، منجر به یک زندگی معنی‌دار و رضایت‌مندی بیشتری شود.

و درنهایت اینکه خوش‌بینی انعطاف‌پذیری ما در برابر مشکلات و استرس‌های زندگی را افزایش داده و به بهبود سلامتی ما کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

خوش بینی نیاز هر فردی است که می خواهد با آرامشی پایدارتر زندگی کند،در واقع هیچ کس نمی تواند ادعا کند که به خوش بینی نیازی نداشته و ندارد.

خوش بینی نقطه مقابل امید نیست که به اعتقاد برخی از دوستان قاتل امید باشد،بلکه خوش بینی همیشه همراه با امید است امیدی که در کنار برنامه ریزی و تکنیک های خوش بینی معنا پیدا می کند.اگر دوستان هنوز هم شبهه در این مورد داشته باشند بهتر است دوباره به تعریف درست خوش بینی رجوع کنند.

بهتر است خوش بینی را از کودکی آموزش دهیم و البته تأکید ما بر آموزش خوش‌بینی به کودکان از طریق بازی است. از آن جهت که بازی می‌تواند تأثیرات به سزایی را بر ضمیر ناخودآگاه کودک گذاشته و پس از مدتی تکنیک های خوش بینی به عادت تبدیل شود و با توجه به این که آموزش هایی که در کودکی انجام می شود می تواند در شکل گرفتن شخصیت کودک تاثیر زیادی داشته باشد و در بزرگسالی و در شرایط بحرانی به صورت ناخودآگاه به کمک او بیاید.

بنابراین سعی کنید خوش بینی را به کودکان آموزش دهید.

Optimism is one of the most mainstream concepts in positive psychology, almost synonymous with happiness or positivity itself: She’s so optimistic about life. But like gratitude, optimism is more complex than it seems. Considered a character strength and a positive emotion, it’s been defined differently over the years.